Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  


Vyhlásenie o prístupnosti

Slovenský deň v Afganistane


Slovenský deň v Afganistane

Slovenský poradenský tím SFAT (Security Forces Advisory team), ktorý v súčasnosti pôsobí v Afganistane v provincii Zábul, sa predstavil koaličným partnerom na predsunutej základni FOB Apache počas „Open Day“. Tzv, „Slovenský deň“ zorganizoval veliteľ poradenskej jednotky podplukovník Štefan Acsai v rámci výmeny veliteľa základne.

Poradenský tím je v operácii podriadený americkej jednotke 2. pešiemu práporu RAMROD (2/2 Infantry Battalion), ktorého veliteľom je americký podplukovník Eric Lopez. Jednotka veliteľa Lopeza odchádza z Afganistanu po šiestich mesiacoch nasadenia a operačné úlohy preberá nový veliteľ podplukovník Garey s jednotkou 2/12 Leather Wariors. V rámci procesu zmeny velenia predstavil veliteľ Acsai novému veliteľovi slovenský tím a pracovné priestory poradcov a slovenské Taktické operačné centrum (TOC).

Pre ostatné koaličné jednotky si Slováci pripravili prezentáciu vlastných zbraní a prezentáciu pohotovostnej dávky potravy (PODAP). Zo zbraní na seba najväčšiu pozornosť upútal 30mm granátomet AGS-17. Americkí kolegovia porovnávali slovenský PODAP s americkým MRE (Meal ready to eat). Na rozdiel od americkej stravy je tá slovenská v konzervovej forme a pripravuje sa na otvorenom ohni.

V rozhovore s podplukovníkom Acsaiom odchádzajúci veliteľ Lopez zdôraznil „ Slovenský poradenský tím je veľmi dobre pripravený a operačné úlohy plní samostatne.“ Nový veliteľ Garey ďalej dodal „Som rád, že mám v podriadenosti práve slovenskú jednotku. Počul som o nich len to najlepšie a majú u mňa plnú podporu vo vykonávaní operácií.“


Slovenský deň v AfganistaneSlovenský deň v AfganistaneSlovenský deň v AfganistaneSlovenský deň v AfganistaneSlovenský deň v Afganistane

Autor: npor. Ing. Peter Poldruhák , Foto: npor. Ing. Peter Poldruhák - Dátum: 24.02.2014
Čítanosť: 4920
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share